0

آموزش 9 روش بررسی و افزایش امنیت جیمیل

آموزش 9 روش بررسی و افزایش امنیت جیمیل
بازدید 370


با توجه به این که اکانت Gmail کاربردهای فراوانی دارد و ایمیل‌های مهم و خصوصی شما به آن ارسال می‌شود، باید حواستان به امنیت 🔒 آن باشد. روش‌های مختلفی برای بالا بردن امنیت جیمیل وجود دارد. در این مطلب از مجله خبری آی تی و دیجیتال به آموزش ۹ روش بررسی و افزایش امنیت جیمیل می‌پردازیم.

چگونه امنیت جیمیل را بالا ببریم؟

?How to Make a Gmail Account More Secure

کاربران از اکانت جیمیل خود در جاهای مختلفی استفاده می‌کنند. بسیاری از افراد ایمیل‌های مهم و محرمانه‌ای دارند که نباید اطلاعات آن‌ها به جایی درز کند. در نتیجه، همیشه مهم است که امنیت آن حفظ شود تا کسی به حریم خصوصی شما دسترسی پیدا نکند. در این مطلب از مجله خبری آی تی و دیجیتال به آموزش بالا بردن امنیت جیمیل می‌پردازیم.

آموزش بالا بردن امنیت جیمیل با تایید هویت دو مرحله‌ای

برای بالا بردن امنیت ایمیل گوگل می‌توانید از تایید هویت دو مرحله‌ای استفاده کنید. روی علامت اکانت خود در گوگل کروم کلیک کنید. سپس از منوی سمت چپ روی Security کلیک کنید. از سمت راست و در بخش Sign-in & security روی ۲-Step Verification کلیک کنید. در صفحه بعد روی GET STARTED کلیک کنید.

افزایش امنیت جیمیل

حال از شما خواسته می‌شود که از گوشی خود به عنوان مرحله دوم ورود به اکانت استفاده کنید. به این قابلیت Google Prompt گفته می‌شود. اگر می‌خواهید این قابلیت را فعال کنید، روی TRY IT NOW کلیک کنید. گوگل کدی برای تایید به گوشی شما ارسال می‌کند. اگر کد را دریافت نکردید، روی Don’t see your device? کلیک کنید و گوشی خود را اضافه کنید.

افزایش امنیت جیمیل

اگر نمی‌خواهید از این قابلیت استفاده کنید، روی DON’T USE PROMPT کلیک کنید. اگر می‌خواهید از شماره تلفن خود برای این کار استفاده کنید، ابتدا روی Choose another option کلیک کنید. سپس روی گزینه Text message or voice call کلیک کنید. شماره را در بخش Let’s set up your phone وارد کنید. گوگل کدی به گوشی شما ارسال خواهد کرد. آن را وارد کنید.

افزایش امنیت جیمیل

افزایش امنیت جیمیل من با وارد کردن شماره تلفن و ایمیلی دیگر

برای بالا بردن حریم خصوصی و امنیت جیمیل، می‌توانید از این روش هم استفاده کنید. روی آیکون اکانت جیمیل در گوگل کروم کلیک کنید. سپس Manage your Google account را بزنید. حال روی Security کلیک کنید و از سمت راست و از بخش Ways we can verify it’s you روی Recovery email کلیک کنید.

افزایش امنیت جیمیل

روی ADD RECOVERY EMAIL کلیک کنید. سپس ایمیل دیگر خود را وارد کنید و روی DONE بزنید.

افزایش امنیت جیمیل

در همین بخش می‌توانید شماره تلفن خود را هم وارد کنید. روی Recovery phone کلیک کنید. سپس روی ADD RECOVERY PHONE کلیک کنید و شماره موبایل خود را وارد کنید. سپس NEXT را بزنید. گوگل از شما می‌خواهد تا شماره خود را تایید کنید.

افزایش امنیت جیمیل

برای تغییر شماره تلفن در جیمیل، مطلب ۲ روش تغییر شماره تلفن در جیمیل کامپیوتر و گوشی را مطالعه کنید.

برای ویرایش ایمیل و شمار تلفن در این بخش، کافی است روی علامتی که شبیه به مداد است، کلیک کنید.

آموزش حذف دستگاه های متصل به جیمیل

وقتی با هر دستگاهی وارد اکانت ایمیل خود شوید و دسترسی آن را به اکانت تایید کنید، هر شخصی با آن دستگاه کار کند، می‌تواند وارد اکانت Gmail شما شود. برای حذف دستگاه های متصل به جیمیل خودتان و چک کردن آن‌ها، روی آیکون اکانت خود در مرورگر کلیک کنید. سپس روی Manage your Google account کلیک کنید. وارد Sign-in & security شوید. از سمت چپ روی Apps with account access کلیک کنید. سپس روی MANAGE APPS کلیک کنید.

افزایش امنیت جیمیل

در این بخش می‌توانید فهرست دستگاه‌هایی که به اکانت شما دسترسی دارند، ببینید. همچنین می توانید مشاهده کنید که در چه تاریخ و زمانی در آن دستگاه از ایمیل شما استفاده شده است. برای حذف هر دستگاه روی آن کلیک کنید و REMOVE ACCESS را بزنید. حتما هر گونه دستگاهی را که نمی‌شناسید حذف کنید. در برخی موارد ممکن است گزینه‌ها متفاوت باشد.

افزایش امنیت جیمیل

در برخی موارد باید روی دستگاه کلیک کنید و سپس روی Don’t recognize this device کلیک کنید. در پنجره باز شده روی Sign out on device را بزنید.

افزایش امنیت جیمیل

برای یادگیری سایر روش‌های قطع دسترسی دستگاه‌های دیگر به Gmail، مطلب ۶ روش قطع دسترسی دستگاه های متصل به جیمیل در اندروید ،آیفون و کامپیوتر را مطالعه کنید.

بررسی امنیت جیمیل با حذف اجازه دسترسی برنامه‌های ناامن

اکثر برنامه‌ها و سایت‌ها برای ارائه خدمات در ابتدای کار ایمیلی از شما می‌خواهند. برخی از این موارد ناامن هستند. برای این که بتوانید از این برنامه‌ها استفاده کنید بهتر است ایمیل دیگری بسازید که فقط مختص این برنامه‌ها باشد. برای این که این دسترسی را محدود کنید وارد اکانت جیمیل خود شوید و سپس روی Manage your Google account بزنید. حال وارد Sign-in & security شوید. سپس روی Apps with account access از سمت چپ کلیک کنید. حال از سمت راست علامت جلوی Allow less secure apps را خاموش کنید.

افزایش امنیت جیمیل

بالا بردن امنیت ایمیل گوگل با بررسی Events

برای بالا بردن امنیت ایمیل گوگل با بررسی Events به Sign-in & security بروید. سپس از سمت چپ روی Device activity & security events کلیک کنید. دو بخش Recent security events و Recently used devices را مشاهده خواهید کرد. این دو بخش را بررسی کنید. به عنوان مثال، برای این که دستگاهی ناآشنا از کشوری دیگر به ایمیل شما دسترسی پیدا کرده باشد و از آن استفاده کرده باشد، این دو بخش را چک کنید.

افزایش امنیت جیمیل

برای این که اطلاعات کامل دستگاه‌ها و فعالیت آن‌ها را مشاهده کنید، روی REVIEW EVENTS و REVIEW DEVICES بزنید. اگر هر کدام از آن‌ها توسط شما انجام نشده بود، روی No it wasn’t me بزنید.

افزایش امنیت جیمیل

حریم خصوصی و امنیت جیمیل با بررسی تنظیمات آن

اگر پیغام مشکلات امنیتی پیدا شده اکنون با رفع این مشکلات از حسابتان حفاظت کنید را دریافت می‌کنید، بهتر است سری به تنظیمات جیمیل خود بزنید. وارد جیمیل خود شوید. سپس روی آیکون چرخ دنده بزنید.

افزایش امنیت جیمیل

در سربرگ General موارد زیر را بررسی کنید:

مطمئن شوید که بخش Signature دستکاری نشده است و لینک یا نوشته ناشناسی در آن نیست.

افزایش امنیت جیمیل

Vacation responder با توجه به خواسته شما باید خاموش یا روشن باشد. این بخش به وضعیتی که قبلا برای آن تعیین کرده‌اید برمی‌گردد. محتوای آن نیز باید صحیح باشد.

افزایش امنیت جیمیل

حال در سربرگ Accounts and Import موارد زیر را بررسی کنید:

در بخش Send mail as همه ایمیل‌ها باید برای شما باشد و ایمیل ناشناسی نباید وجود داشته باشد.

افزایش امنیت جیمیل

همه ایمیل‌های بخش Check mail from other accounts هم باید برای شما باشند. مگر این که خودتان بدون اجازه شخصی دیگر در حال چک کردن اکانت وی باشید و آدرس آن اکانت را در این بخش ببینید!

در بخش Grant access to your account نیز همه ایمیل‌ها باید برای شما آشنا باشند و اگر اکانت دیگری دیدید که نمی‌شناسید، به معنای آن است که شخصی دارد از اکانت شما استفاده می‌کند. برای حذف آن روی Delete بزنید.

در بخش Filters and Blocked Addresses موارد زیر را چک کنید:

افزایش امنیت جیمیل

در بخش Filtered emails نباید فیلتری باشد که شما از آن خبر نداشته باشید. اگر چنین موردی بود، ان را فورا Delete کنید.

در بخش Blocked emails هم تنها آدرس‌هایی باید وجود داشته باشد که خودتان بلاک کرده‌اید.

در سربرگ Forwarding and POP/IMAP موارد زیر را بررسی کنید:

افزایش امنیت جیمیل

در بخش Forwarding مطمئن شوید که ایمیل‌های شما تنها به اکانت‌هایی فوروارد شده است که خودتان خبر دارید.

بخش POP Download بدون اطلاع شما نباید فعال باشد.

بخش IMAP Access نباید بدون اطلاع شما فعال باشد.

آموزش بالا بردن امنیت جیمیل با بلاک و ریپورت ایمیل‌های ناشناس

برای بالا بردن امنیت ایمیل گوگل می‌توانید ایمیل‌های ناشناس را بلاک کنید. برای این کار به وارد جیمیل شوید و روی ایمیل مشکوک کلیک کنید. سپس روی منوی سه نقطه‌ای کلیک کنید. حال گزینه Block را انتخاب کنید. دیگر از این اکانت ایمیلی دریافت نخواهید کرد.

افزایش امنیت جیمیل

گاهی ایمیل‌های اسپم زیادی برایتان ارسال می‌شود که می‌توانند آزاردهنده باشند. شما می‌توانید این ایمیل‌ها را ریپورت کنید. کافی است ایمیل اسپم و مشکوک را باز کنید. روی منوی سه نقطه‌ای کلیک کنید و Report phishing یا Report spam را بر اساس نوع ایمیل ارسال شده انتخاب کنید.

افزایش امنیت جیمیل

برای بررسی سایر روش‌های چک کردن امنیت جیمیل، مطلب آیا جیمیل هک می‌شود؟ بررسی امنیت جیمیل را مطالعه کنید.

نکات مهمی که در بالا بردن حریم خصوصی و امنیت جیمیل مهم هستند

برای بالا بردن حریم خصوصی و امنیت جیمیل، بهتر است برای دستگاه‌های خود قفل بگذارید تا هر کسی نتواند وارد گوشی و… شما شود. نوع گذاشتن قفل با توجه به مدل دستگاه شما متفاوت است. می‌توانید مدل گوشی، تبلت و… خود را جستجو کنید و نحوه قفل‌ گذاری را بخوانید.

نکته دیگر این است که همیشه مرورگر خود را به روزرسانی کنید. برای این کار بهتر است وارد سایت رسمی مرورگر خود شوید. اگر آپدیتی باشد می‌توانید در آنجا پیدا کنید.

علاوه بر این، بهتر است سیستم عامل خود را نیز آپدیت کنید و از آخرین نسخه آن استفاده کنید.

آموزش بالا بردن امنیت جیمیل با تغییر رمز

برای افزایش امنیت جیمیل رمزی قوی برای آن بگذارید. رمز نباید شامل تاریخ تولد و… باشد و باید ترکیب حروف و اعداد و علائم باشد. البته رمزی بگذارید که فراموشش نمی‌کنید.

برای یادگیری نحوه تغییر رمز جیمیل به مطلب آموزش تصویری ۵ روش تغییر رمز جیمیل در گوشی و کامپیوتر مراجعه کنید.

افزایش امنیت جیمیل

علاوه بر این، می‌توانید افزونه Password alert را روی کروم نصب کنید تا در صورت هشداری در رابطه با رمز، پیامی برایتان ارسال شود و به راحتی بتوانید رمز را برای افزایش امنیت جیمیل تغییر دهید.

نکته مهم دیگر این است که به هیچ عنوان رمز خود را به شخص دیگری ندهید. علاوه بر این، روی لینک‌های مشکوکی به شما ایمیل می‌شود کلیک نکنید.

بالا بردن امنیت ایمیل گوگل با حذف افزونه‌های مشکوک

برای بالا بردن امنیت ایمیل گوگل بهتر است افزونه‌های مشکوک کروم را حذف کنید. گوگل کروم را باز کنید. سپس روی منوی یه نقطه‌ای کلیک کنید. حال More tools را انتخاب کنید. سپس روی Extensions بزنید.

افزایش امنیت جیمیل

سپس هر کدام را که می‌خواهید برای افزایش امنیت جیمیل حذف کنید، پیدا کنید و روی Remove کلیک کنید. اگر افزونه در Toolbar مرورگر قرار دارد، کافی است روی آن راست کلیک کنید و Remove from Chrome را انتخاب کنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در این مطلب از مجله خبری آی تی و دیجیتال روش‌های افزایش امنیت جیمیل را آموزش دادیم. پیشنهاد ما این است که همه روش‌ها را برای اطمینان بیشتر انجام دهید. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید