0

8 تصور غلط درباره مرج اتریوم : ادغام آنطور که فکر می‌کنید نیست!

8 تصور غلط درباره مرج اتریوم : ادغام آنطور که فکر می‌کنید نیست!


تیم ETH روز گذشته در بیانیه‌ای، به 8 تصور غلط درباره مرج اتریوم اشاره کرد. کاهش هزینه‌های تراکنش، خاموشی در شبکه و … از جمله این تصورات به شمار می‌رود.

با نزدیک شدن به فرآیند ارتقای اتریوم که در اواسط سپتامبر انجام خواهد شد، تیم ETH تصمیم گرفت به صورت رسمی برخی از تصورات غلط درباره مرج را اعلام کند.

آبان تتر

8 تصور غلط درباره مرج اتریوم

در بیانیه‌ای که روز 17 آگوست 2022 منتشر شد، تیم اتریوم به طور رسمی توضیحاتی درباره Merge بلاک چین ETH ارائه داد. در ادامه به 8 تصور غلط درباره مرج اتریوم نظیر کاهش هزینه‌های تراکنش (gas fee)، افزایش چشمگیر سرعت تراکنش، امکان برداشت دارایی‌های استیک شده و خروج نامحدود ولیدیتورها می‌پردازیم.

8 تصور غلط درباره مرج اتریوم : ادغام آنطور که فکر می‌کنید نیست!
8 تصور غلط درباره مرج اتریوم

تصور غلط 1 : کاهش هزینه‌های تراکنش

گس فی یا همان هزینه‌های تراکنش، محصول تقاضای شبکه نسبت به ظرفیت آن است. فرآیند ادغام استفاده از مکانیسم اثبات کار (PoW) را منسوخ می‌کند. از این پس مکانیسم اثبات سهام (PoS) جای PoW را خواهد گرفت. مرج هیچ پارامتری که مستقیماً بر ظرفیت یا توان شبکه تأثیر می‌گذارد را به طور قابل توجهی تغییر نمی‌دهد.

با یک نقشه راه مشخص، تلاش‌ها برای مقیاس‌پذیری فعالیت کاربران در لایه دو متمرکز شده است. لایه Mainnet اول به عنوان لایه تسویه غیرمتمرکز برای ذخیره‌سازی داده‌های جمع‌آوری بهینه شده است. این موضوع به کاهش هزینه تراکنش‌های جمع‌آوری کمک می‌کند. ادغام به مکانیسم اثبات سهام، پیشروی حیاتی برای تحقق این امر است.

بسیاری از کاربران تصور می‌کنند ادغام منجر به کاهش هزینه‌های تراکنش می‌شود. تیم اتریوم در این راستا اعلام کرد که ادغام یک فرآیند تغییر مکانیسم اجماع است، نه گسترش ظرفیت شبکه. به عقیده تیم اتریوم تغییرات سرعت تراکنش‌ها بسیار جزئی خواهد بود. این هزینه‌ها در لایه یک تقریباً ثابت خواهد ماند. هزینه بلوک‌ها و زمان نهایی شدن تراکنش کمی تغییر خواهد کرد، اما نه به گونه‌ای که کاربران متوجه شوند.

تصور غلط 2 : افزایش سرعت تراکنش‌ها

افزایش چشمگیر سرعت تراکنش‌ها یکی دیگر از 8 تصور غلط درباره مرج اتریوم به شمار می‌رود. به عقیده تیم اتریوم، سرعت تراکنش در لایه 1 تقریباً یکسان باقی خواهد ماند. سرعت تراکنش‌ را می‌توان به چند روش اندازه‌گیری کرد. از جمله این روش‌ها می‌توان به زمان گنجاندن یک بلوک و زمان نهایی شدن آن اشاره کرد. هر دو این تغییرات اعمال خواهند شد،‌ اما نه به گونه‌ای که کاربران متوجه آن شوند.

از نظر تاریخی، هدف اثبات کار این بود که در هر 13.3 ثانیه یک بلوک جدید ساخته شود. در Beacon Chain، اسلات‌ها دقیقاً هر 12 ثانیه یکبار اتفاق می‌افتند. اکثر اسلات‌ها بلوک دارند، اما نه لزوماً همه آن‌ها. بلوک‌های اثبات سهام 10 درصد بیشتر از بلوک‌های اثبات کار تولید می‌شوند. این یک تغییر نسبتاً ناچیز است و بعید به نظر می‌رسد که توسط کاربران مورد توجه قرار گیرد.

8 تصور غلط درباره مرج اتریوم : ادغام آنطور که فکر می‌کنید نیست!

تصور غلط 3 : خروج نامحدود اعتبارسنج‌ها

یکی دیگر از انتظارات رایج کاربران از شبکه اتریوم این است که سهامداران بتوانند پس از ارتقای شانگهای، به یکباره از زنجیره خارج شوند. طبقه گفته تیم اتریوم، خروج اعتبارسنج‌ها به دلایل امنیتی محدود است.

پس از اجرای ارتقای شانگهای که برداشت‌ها را فعال می‌کند، تمام اعتبارسنج‌ها تشویق می‌شوند تا موجودی سهام خود را پس از رسیدن به 32 اتریوم برداشت کنند. این وجوه به بازدهی سرمایه اضافه نمی‌شود و در صورت عدم برداشت قفل خواهد شد. با توجه به APR تعیین شده توسط سهام ETH، اعتبارسنج‌ها تشویق می‌شوند تا از ولیدیتورهای خود خارج شوند و در نتیجه کل موجودی خود را پس بگیرند.

خروج اعتبارسنج‌ها توسط پروتکل محدود می‌شود، بنابراین تنها شش اعتبار سنج در هر دوره خارج خواهد شد. این محدودیت بسته به کل سهام ETH تنظیم شده و از خروج انبوه وجوه جلوگیری می‌کند.

تصور غلط 4: بازده استیکینگ سه برابر خواهد شد

یکی دیگر از 8 تصور غلط درباره مرج اتریوم، افزایش سه برابری بازده استیکینگ به شمار می‌رود. کاربران انتظار دارند APR سهامداران پس از ادغام افزایش یابد. بازده سرمایه‌گذاری از افزایش صدور پروتکل ETH ناشی نمی‌شود.

میزان بازده سهامی که یک اعتبارسنج دریافت می‌کند، متناسب با فعالیت شبکه در زمان بلوک پیشنهادی تنظیم می‌شود. هر چه هزینه‌های بیشتری توسط کاربران پرداخت شود، اعتبارسنج‌ها درآمد بیشتری خواهند داشت. با توجه به فعالیت‌های اخیر بلاک چین اتریوم متوجه می‌شویم که تقریباً 10 درصد از تمام هزینه‌های تراکنشی که در حال پرداخت می‌شود، به صورت انعام به ماینرها پرداخت شده است.

پیش‌بینی‌های منسوخ شده تخمین می‌زنند که درصدها بسیار بالاتر است. این محاسبات زمانی انجام شد که استفاده از شبکه به طور یکسان در تمام زمان‌ها بالا بود. با افزایش 10 درصدی میانگین فعالیت شبکه، APR سهامداران 7 درصد افزایش خواهد یافت. این یعنی بازده استیکینگ 50 درصد بیشتر از ژوئن 2022 می‌شود و انتظار افزایش سه برابری بازده اشتباه است.

تصور غلط 5: راه‌اندازی node به استیک 32 اتریوم احتیاج دارد

به طور کلی دو نوع node در شبکه اتریوم وجود دارد. یک مورد شامل نودهایی است که می‌توانند بلوک‌ها را پیشنهاد دهند و دسته دیگر نودها این قابلیت را ندارند. نودهای پیشنهاد دهنده تعداد کمی از کل نودهای اتریوم را شامل می‌شوند. این دسته شامل nodeهای استخراج تحت مکانیسم اثبات کار (PoW) و اعتبارسنج‌های مکانیسم اثبات سهام (PoS) است. برای این نودها منابع اقتصادی نظیر قدرت هش GPU در مکانیسم PoW یا شرط استیک اتریوم در مکانیسم PoS مورد نیاز است.

سایر نودهای شبکه هیچ احتیاجی به تعهد منابع اقتصادی زیاد ندارند و تنها یک کامپیوتر درجه یک با یک الی دو ترابایت فضای ذخیره‌سازی و اتصال به اینترنت کافیست. این نودها نقش مهمی در ایمن کردن شبکه دارند. اگر بلوکی معتبر باشد، نود به انتشار آن از طریق شبکه ادامه خواهد داد و اگر یک بلوک به هر دلیلی نامعتبر باشد، نرم‌افزار گره آن را نامعتبر دانسته و از انتشار آن جلوگیری خواهد کرد.

اجرای یک نود غیر تولیدی برای هر دو مکانیسم اجماعی امکان‌پذیر است. راه‌اندازی node برای جامعه اتریوم بسیار ارزشمند تلقی شده و به تمامی افراد فعال به عنوان نود شبکه مزایای بیشتری اختصاص داده خواهد شد. این کاربران به امنیت بالاتر، حریم خصوصی بهتر و همچنین مقاومت بالا در برابر سانسورها دسترسی دارند.

تصور غلط 6: ایجاد خاموشی در شبکه اتریوم

تیم اتریوم تلاش زیادی برای جلوگیری از خاموشی شبکه انجام داده است. به عقیده این تیم، ادغام به مکانیسم اثبات سهام منجر به اختلال در شبکه نخواهد شد. فرآیند ادغام همانند تغییر موتور یک موشک در اواسط پرواز است. فرآیند به طوری انجام خواهد شد که هیچ توقف و اختلالی در کارکرد شبکه ایجاد نشود.

ادغام توسط سختی کل ترمینال (TTD) آغاز می‌شود. سختی کل ترمینال یک اندازه‌گیری تجمعی از کل توان استخراجی صرف شده برای ساخت زنجیره است. زمانی که این معیار برآورده شود، بلوک‌ها به جای ساخت به وسیله مکانیسم PoW به وسیله مکانیسم PoS ساخته خواهند شد.

تصور غلط 7: امکان برداشت اتریوم‌های استیک شده پس از ادغام

امکان برداشت آنی توکن‌های ETH استیک شده پس از Merge، یکی دیگر از 8 تصور غلط درباره مرج اتریوم به شمار می‌رود. اتریوم‌های استیک شده، پاداش‌های استیک تا همان لحظه هستند. اتریوم‌های تولید شده پس از فرآیند ادغام در زنجیره Beacon Chain قفل خواهند شد و امکان برداشت‌ آن‌ها وجود نخواهد داشت.

برداشت‌ اتریوم‌های جدید استیک شده پس از ارتقای شانگهای (Shanghai) آزاد خواهد شد. بروزرسانی شانگهای مهم‌ترین بروزرسانی شبکه اتریوم پس از فرآیند ادغام است. اتریوم‌های جدید، در زنجیره Beacon انباشته می‌شود و حداقل برای 6 الی 12 ماه پس از ادغام، قفل و غیر قابل نقد خواهند ماند.

تصور غلط 8: عدم دریافت جایزه قبل از بروزرسانی شانگهای

با توجه به تصور غلط شماره هفت ممکن است حدس زده باشید که برداشت جوایز اعتبارسنج‌ها تا قبل از بروزرسانی شانگهای غیرممکن خواهد بود. این تصور کاملاً غلط است. به گفته تیم اتریوم، اعتبارسنج‌ها فوراً به پاداش‌های MEV کسب شده در طول پیشنهادات بلوک دسترسی خواهند داشت.

پروتکل اتریوم به ولیدیتورهایی که در اجماع مشارکت می‌کنند، پاداش خواهد داد. این پاداش‌ها به اکانت‌های جدید فعال در Beacon Chain اختصاص داده می‌شود. تنها اتریوم‌های جدید صادر شده در آدرس Beacon Chain تا زمان اجرای بروزرسانی شانگهای قفل خواهند ماند.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره 8 تصور غلط درباره مرج اتریوم چیست؟ لطفا نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با مجله خبری آی تی و دیجیتال به اشتراک بگذارید.

منبع: ethereum.org

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.