0

وضعیت توزیع دارو در پلتفرم های آنلاین چگونه است؟ اخطار مجلس به وزارت بهداشت

وضعیت توزیع دارو در پلتفرم های آنلاین چگونه است؟ اخطار مجلس به وزارت بهداشت
بازدید 18


توزیع دارو در پلتفرم‌های آنلاین به معضلی بزرگ تبدیل شده که به نظر می‌رسد سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت تصمیم به حل این مشکل ندارد.

کمیسیون اصل 90 مجلس در نامه‌ای به «بهرام عین الهی» وزیر بهداشت اخطار داد: دستور‌العمل توزیع آنلاین دارو را تدوین کنید.

در ابتدای این اخطارنامه، به اعطای مجوز توزیع اینترنتی دارو به شرکت سهامی بیمه دی اشاره و عنوان شده است: «به استحضار می‌رساند به گفته مدیر بیمه‌های درمان بیمه دی، با تمدید مجوز بیمه دی از مردادماه امسال، دارورسانی برای جانبازان ۷۰ درصد در سراسر کشور اجرا می‌شود. درحالی‌که در پاسخ اعلامی مشمولین طرح فقط به دو هزار نفر در تهران تقلیل داده شده است. براساس بررسی‌های به‌عمل‌آمده در این طرح، علاوه بر هزینه حق فنی داروخانه، مبلغ ۳۰ هزار تومان برای بسته‌بندی و ارسال هر بسته دارو هزینه پرداخت می‌شود؛ درحالی‌که پیش‌بینی می‌شود با رقابتی‌شدن می‌توانست هزینه کمتری از بیت‌المال پرداخت شود.»


ادامه مطلب در ادامه

بیشتر بخوانید:


وضعیت توزیع دارو در پلتفرم های آنلاین

کمیسیون اصل نود مجلس از «بهرام عین‌الهی» نسبت به عدم تدوین دستورالعمل توزیع دارو انتقاد کرده و به او خاطر نشان کرد پرونده ترک فعل برای او در کمیسیون درحال تکمیل است و در صورت اتمام مهلت چهارماهه هیئت مقررات‌زدایی، ضمانت اجرایی کمیسیون اصل 90 فعال خواهد شد. با اشاره به اینکه براساس مصوبه جلسه هفتاد و‌ هفتم هیئت مقررات‌زدایی و بهبود محیط کسب‌وکار، مهلت چهارماهه برای تدوین دستورالعمل مجدد تعیین شده است. کمیسیون اصل 90 مجلس ضمن تأکید بر تدوین به‌موقع و ضابطه‌مندشدن این پلتفرم‌ها، اعلام کرده است که در صورت اتمام این مهلت و عدم تعیین تکلیف، ضمانت اجرایی کمیسیون اصل 90 فعال خواهد شد.

توزیع دارو در پلتفرم‌های آنلاین
توزیع دارو در پلتفرم‌های آنلاین

کمیسیون اصل نود بر این باور است که تاخیر در تدوین دستورالعمل توزیع علاوه بر اینکه تکلیف قانونی دارد مسائل دیگری از جمله. تک قطبی شدن فضا و رشد یک پلتفرم خاص را نیز به وجود آورده است: «هرگونه تخلف صورت‌گرفته توسط پلتفرم‌ها در این مدت به‌دلیل ترک فعل مسئولین وزارت تحت امر جنابعالی است. لازم به اشاره است که پرونده ترک فعل در کمیسیون برای ارائه به مراجع ذی‌صلاح درحال تکمیل است.»

این کمیسیون از اینکه هنوز اقدامی برای دسترسی بیماران خاص به دارو و دارورسانی صورت نگرفته انتقاد کرد و گفت: «آیا مشکلات و سختی یافتن دارو برای دیگر اقشار و بیماران خاص ازجمله بیماران پروانه‌ای، پیوندی، هموفیلی و دیالیزی رفع شده است؟ چرا اقدامی برای دارورسانی به این اقشار توسط دیگر بیمه‌گران صورت نگرفته است؟»

در پایان کمیسیون اصل 90 با یادآوری این نکته  که هیچ‌گونه ضابطه‌ای برای ذخیره و پردازش «داده» در این دستورالعمل قابل نگارش نیست؛ و مطابق ماده 60 قانون تجارت الکترونیکی مصوب 1382، این ضوابط باید توسط آن وزارتخانه پیشنهاد و به تصویب هیئت وزیران برسد به وزارت بهداشت اخطار داد تاکید کرد: «که زمان ابهام‌افکنی‌ها به پایان رسیده و اکنون زمان تدوین دستورالعمل توزیع آنلاین دارو با مشارکت ذی‌نفعان اقتصادی است.»

بیشتر بخوانید: 

نظر شما درباره‌ی توزیع دارو به صورت آنلاین چیست؟ لطفا نظرات خود را در بخش کامنت با مجله خبری آی تی و دیجیتال در میان بگذارید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید