0

وزارت ارتباطات مکلف به افزایش سهم ترافیک داخلی به 70 درصد شد

وزارت ارتباطات مکلف به افزایش سهم ترافیک داخلی به 70 درصد شد
بازدید 162


وزارت ارتباطات باید افزایش سهم ترافیک داخلی به 70 درصد را در دستور کار خودش قرار دهد.

دولت در لایحه برنامه هفتم توسعه، وزارت ارتباطات را مکلف به افزایش سهم ترافیک داخلی کرده است. سهم ترافیک داخلی که از سال 1400 تهیه شده، 20 درصد بوده و حالا دولت به این وزارتخانه دستور داده است تا سهم ترافیک داخلی را در سال 1402 به 70 درصد ارتقا دهد.

سرمایه گذاری پرسود و تضمینی دلاری

البته لازم به ذکر است که این طرح اخیراً توسط هیئت دولت بررسی شده و مفاد آن برای بررسی نهایی به مجلس شورای اسلامی ارسال شده و مهر تأیید طرح بستگی به تصویب آن توسط نمایندگان مجلس دارد.

بیشتر بخوانید: وزیر ارتباطات از افزایش 50 درصدی سرعت اینترنت می‌گوید!

افزایش سهم ترافیک داخلی به 70 درصد باید اجرایی شود

دولت در لایحه برنامه هفتم توسعه و جهت افزایش سهم ترافیک داخلی به 70 درصد، وزارت ارتباطات را مکلف کرد تا مدل اقتصادی و نظام تعرفه‌گذاری تحقق این هدف را تدوین و تصویب کند.

طرح کلان و معماری شبکه‌ملی‌اطلاعات از سال 1397 توسط شورای عالی فضای مجازی به‌تصویب رسیده و به دستگاه‌های مختلف ابلاغ شده است. تحقق «سهم 70 درصدی خدمات محتوایی داخلی از ترافیک مصرفی کاربران با نرخ رشد سالیانه 40 درصد از طریق تنظیم مقررات تولید و خدمات محتوا» یکی از اهداف‌عملیاتی این‌طرح است.

افزایش سهم ترافیک داخلی به 70 درصد باید اجرا شود

حال دولت در برنامه هفتم توسعه، اجرایی‌شدن این مصوبه را در دستور کار قرار دارد. در ماده 19 آمده که در راستای افزایش ترافیک‌ داخلی به 70 درصد از کل ترافیک کاربران، حمایت از مالکان حقوق‌محتوا و کاربر نهایی تولید‌کننده – مصرف‌کننده محتوا در زنجیره ارزش و اکوسیستم فضای مجازی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف است مدل اقتصادی و نظام تعرفه‌گذاری آن‌را با همکاری مرکز ملی فضای‌مجازی تهیه و به‌تصویب کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برساند.

اواخر اسفندماه 1400، سهم ترافیک خارجی به‌داخلی 80 درصد بود که از این میزان نیز 70 درصد آن به‌محتوای اینستاگرام و واتس‌اپ اختصاص داشت، اما پس از فیلتر این دو پلتفرم در آخرین روزهای تابستان 1401، احتمال می‌رود این نسبت دستخوش تغییرات شده باشد.

«امیر محمدزاده لاجوردی»، عضو وقت هیئت‌مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت، در زمستان سال 1400 اعلام کرد:

اگر دولت بتواند در‌زمینه پیام‌رسان سرویس مناسبی به مردم دهد، حداقل 60 درصد ترافیک محتوای‌داخلی تضمین می‌شود و ناخودآگاه به هدف شبکه ملی اطلاعات دست پیدا می‌کند.

گفتنی است لایحه برنامه هفتم توسعه برای سال‌های 1402 تا 1406 تدوین شده که دارای 22 فصل و 7 بخش است که بخش‌های اقتصادی، زیربنایی، فرهنگی و اجتماعی، علمی، فناوری و آموزشی، سیاست خارجی، دفاعی و امنیتی و اداری، حقوقی و قضایی است.

این لایحه به‌تازگی توسط هیئت‌دولت بررسی و نهایی‌شده و قرار است به‌زودی از سوی دولت به‌مجلس ارائه شود. اجرایی‌شدن این طرح بسته به‌تصویب نمایندگان مجلس است.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص افزایش سهم ترافیک داخلی به 70 درصد چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با مجله خبری آی تی و دیجیتال به اشتراک بگذارید و اخبار فناوری را با ما دنبال کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید