0

نماینده مجلس: تصمیم رفع فیلترینگ به شرایط امنیتی کشور بستگی دارد!

نماینده مجلس: تصمیم رفع فیلترینگ به شرایط امنیتی کشور بستگی دارد!
بازدید 74


نماینده مجلس؛ سیاه‌کلی با اشاره به رویه‌ی مرسوم فیلترینگ در دنیا اعلام کرد که تصمیم رفع فیلترینگ ارتباط مستقیم با وضعیت امنیت کشور دارد.

«لطف‌الله سیاه‌کلی»، نماینده مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که نهادهای امنیتی تصمیم رفع فیلترینگ را در زمانی می‌گیرند که کشور در امنیت باشد. وی همچنین تشکیل هرگونه جلسه‌ رسمی درباره طرح صیانت یا طرح قانون فضای مجازی را تکذیب کرد.

در حالی که بیش از 2 ماه از فیلترینگ اینستاگرام می‌گذرد، شاهد فشار مسئولین برای استفاده از پلتفرم‌های داخلی هستیم. در همین راستا بسته‌های تشویقی برای مهاجرت کاربران به شبکه‌های اجتماعی داخلی نیز از سوی نهادهای مربوطه رونمایی شده است. اما این طرح نیز مورد توجه کسب‌وکارها قرار نگرفته و مهاجرت خاصی به پلتفرم داخلی انجام نشده است. از طرفی روزانه شاهد افزایش بیکاری فعالان این حوزه و ضرر و زیان از فیلتر کسب‌وکارها تا 150 هزار میلیارد تومان هستیم.

بیشتر بخوانید: مهمترین و جدیدترین اخبار فیلترینگ و محدودیت های اینترنتی! / از ضرر قطعی اینترنت تا فیلترینگ اپلیکیشن ها!

تصمیم رفع فیلترینگ منوط به امنیت کشور است

نماینده مجلس؛ سیاه‌کلی در پاسخ به پرسشی رسانه‌ها مبنی بر اینکه با گذشت دو ماه از فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی، دولت چه تصمیمی در این خصوص دارد، این تصمیم را مبتنی بر امنیت کشور دانست و گفت: «تصمیم‌گیرنده در این مورد وزیر ارتباطات نیست. این امور را نهادهای امنیتی تصمیم می‌گیرند. تا زمانی که نهادهای امنیتی احساس کنند امنیت کشور مشکل دارد، به وزارت ارتباطات می‌گویند فیلترینگ همچنان ادامه داشته باشد.»

تصمیم رفع فیلترینگ

سیاه‌کلی با تاکید بر عادی بودن روال فیلترینگ در جهان برای مقابله با بحران افزود:

«در تمام دنیا همینطور است؛ وقتی بحران کنار گذاشته شود معمولا به شرایط عادی برمی‌گردند. ایران هم به نظرم به همین شکل است چون شرایط ناامنی وجود دارد و از این دو پلتفرم استفاده‌های ضد امنیتی می‌شد، فیلتر هستند. امیدواریم کشور هرچه سریع‌تر به شرایط عادی بازگردد و مردم هم زندگی عادی خود را از سر گیرند.»

این نماینده مجلس در پاسخ به اظهارات اخیر چند تن از نمایندگان مبنی بر از سرگیری کمیسیون مشترک طرح صیانت و برگزاری جلسه در این کمیسیون، تصریح کرد:

«هنوز در این رابطه هیچ تصمیمی گرفته نشده است. جلسه‌ای از باب اینکه قوانین بررسی شود، تشکیل نشده بلکه جلسات معمول برای هماهنگی و اینکه چه کنیم مطرح شده است ولی جلسه‌ای در خصوص طرح صیانت یا طرح قانون فضای مجازی تاکنون برگزار نشده است.»

آخرین اظهارات در خصوص وضعیت پلتفرم اینستاگرام را از زبان رئیس جمهور در تاریخ چهارشنبه 25 آبان‌ماه در حاشیه جلسه هیئت دولت شاهد بودیم. رئیسی با تاکید بر الزام حمایت از کسب‌و‌کارهای دیجیتال، فضای مجازی را ملعبه دشمن برای ایجاد ناامنی در کشور دانست و از همین رو تقویت پلتفرم‌های داخلی را مهم خواند.

با تمام این تفاسیر هنوز تصمیم رفع فیلترینگ به عهده مراجع امنیتی است و باید دید که با توجه به وضعیت امنیتی کشور و بحران اشتغال و معیشت کسب و کارهای اینترنتی چه تصمیمی اتخاذ می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره صحبت‌های نماینده مجلس در خصوص تصمیم رفع فیلترینگ چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با مجله خبری آی تی و دیجیتال در میان گذاشته و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید