0

مهارت های مورد نیاز برای امنیت اطلاعات

مهارت های مورد نیاز برای امنیت اطلاعات
بازدید 21


هر روز شاهد هستیم که چگونه سازمان ها، شرکت ها، دولت ها و حتی افراد معمولی مورد حملات سایبری قرار می گیرند و اطلاعات، پول، اعتبار و امنیت خود را از دست می دهند. برای مقابله با این تهدیدات، نیاز به افرادی داریم که بتوانند به عنوان یک هکر اخلاقی یا یک کارشناس تحقیقات جرم شناسی رایانه ای، سیستم ها و شبکه ها را از دید یک هکر بدخواه بررسی کنند و راه های مقاومت و پیشگیری را پیشنهاد کنند.

 

در این مطلب ما قصد داریم به شما دو مدرک بین المللی و معتبر در حوزه امنیت سایبری را معرفی کنیم.

این دو مدرک توسط موسسه EC-Council که یکی از معتبرترین موسسات در حوزه امنیت سایبری است، ارائه می شوند. برای دریافت این مدرک ها، شما باید یک دوره آموزشی را گذرانده و یک آزمون عملی و تئوری را با موفقیت پشت سر بگذارید. این دوره ها و آزمون ها شامل مباحث و مهارت های مختلفی در زمینه هک و تست نفوذ و تحقیقات جرم شناسی رایانه ای هستند.

داشتن این مدرک ها می تواند برای شما فرصت های شغلی و درآمدی بسیار خوبی ایجاد کند. با این مدرک ها، شما می توانید به عنوان یک هکر اخلاقی یا یک کارشناس تحقیقات جرم شناسی رایانه ای، در سازمان ها و شرکت های مختلف مشغول به کار شوید. همچنین می توانید به عنوان یک مدرس یا مشاور در زمینه امنیت سایبری فعالیت کنید. قبل از این که به سراغ این دومدرک برویم باید مبانی امنیت اطلاعات را بیاموزیم که این مبانی را می توانیم با گذراندن دوره های  security + بیاموزیم

آموزش سکیوریتی پلاس را اینجا ببینید

CEH چیست؟

. CEH مخفف Certified Ethical Hacker است. یعنی یک هکر اخلاقی مدرک دار. این مدرک نشان می دهد که شخصی مهارت های لازم برای هک کردن و تست نفوذ به سیستم ها و شبکه های کامپیوتری را دارد. اما این هکرها از توانایی های خود برای کمک به سازمان ها در مقابله با حملات سایبری استفاده می کنند. یعنی آنها به صورت قانونی و با اجازه صاحبان سیستم ها، نقاط ضعف و آسیب پذیری های آنها را شناسایی و گزارش می کنند. بعد از اینکه یک هکر اخلاقی یک سیستم را هک کرد، راه حل هایی برای اصلاح و بهبود امنیت آن ارائه می دهد.

امنیت سایبری یکی از مهم ترین و پیچیده ترین حوزه های دنیای دیجیتال است. با رشد روز افزون تکنولوژی و اینترنت، تهدیدات و خطرات سایبری هم بیشتر و جدی تر شده اند. هر روز شاهد هستیم که چگونه سازمان ها، شرکت ها، دولت ها و حتی افراد معمولی مورد حملات سایبری قرار می گیرند و اطلاعات، پول، اعتبار و امنیت خود را از دست می دهند. برای مقابله با این تهدیدات، نیاز به افرادی داریم که بتوانند به عنوان یک هکر اخلاقی، سیستم ها و شبکه ها را از دید یک هکر بدخواه بررسی کنند و راه های مقاومت و پیشگیری را پیشنهاد کنند.

داشتن مدرک CEH یکی از بهترین راه ها برای اثبات توانایی و تخصص در زمینه امنیت سایبری است. این مدرک توسط موسسه ECCouncil که یکی از معتبر ترین موسسات در این حوزه است، ارائه می شود. برای دریافت این مدرک، باید یک دوره آموزشی را گذرانده و یک آزمون عملی و تئوری را با موفقیت پشت سر بگذارید. این دوره و آزمون شامل مباحث و مهارت های مختلفی در زمینه هک و تست نفوذ هستند. برخی از این مباحث عبارتند از:

 • مبانی و اصول هک و تست نفوذ
 • روش ها و فنون هک و تست نفوذ
 • ابزارها و تکنیک های هک و تست نفوذ
 • هک و تست نفوذ به سیستم عامل ها، شبکه ها، وب سایت ها، برنامه ها، دیتابیس ها و …
 • روش های پیشگیری و مقابله با هک و تست نفوذ
 • قوانین و اخلاق حرفه ای هک و تست نفوذ

داشتن مدرک CEH می تواند برای شما فرصت های شغلی و درآمدی بسیار خوبی ایجاد کند. با این مدرک، شما می توانید به عنوان یک هکر اخلاقی، تحلیلگر امنیتی، مشاور امنیتی، مدیر امنیتی و … در سازمان ها و شرکت های مختلف مشغول به کار شوید. همچنین می توانید به عنوان یک مدرس یا مشاور در زمینه امنیت سایبری فعالیت کنید.

دوره هکر قانونمند رو می توانید اینجا ببینیدمجله خبری آی تی و دیجیتال-104.jpg 1200w, https://techrato.com/wp-content/uploads/2024/02/مجله خبری آی تی و دیجیتال-104-356×200.jpg 356w, https://techrato.com/wp-content/uploads/2024/02/مجله خبری آی تی و دیجیتال-104-768×432.jpg 768w” data-lazy- src=”https://itodigi.com/wp-content/uploads/2024/02/مهارت-های-مورد-نیاز-برای-امنیت-اطلاعات.jpg”>

دوره هکر قانونمند رو می توانید اینجا ببینید

آزمون CEH

دوره و آزمون CEH یا هکر اخلاقی مدرک دار، یکی از معتبرترین و محبوب ترین گواهینامه های در حوزه امنیت سایبری است. این گواهینامه نشان می دهد که شما می توانید به عنوان یک هکر اخلاقی، سیستم ها و شبکه های کامپیوتری را هک کنید و نقاط ضعف و آسیب پذیری های آنها را شناسایی و گزارش کنید. برای شرکت در دوره و آزمون CEH، شما باید شرایط و مزایای زیر را در نظر داشته باشید:

شما باید حداقل دو سال تجربه در زمینه امنیت اطلاعات داشته باشید و یا یک دوره آموزشی معتبر را گذرانده باشید

شما باید یک فرم درخواست را پر کنید و یک نامه تاییدیه از سازمان EC-Council دریافت کنید

شما باید هزینه ثبت نام و آزمون را پرداخت کنید. هزینه ثبت نام 100 دلار آمریکا و هزینه آزمون 950 دلار آمریکا است

مزایا:

شما می توانید مهارت ها و دانش خود را در زمینه هک و تست نفوذ ارتقا دهید و با ابزارها و تکنیک های مورد استفاده هکرهای مخرب آشنا شوید

شما می توانید اعتبار و اعتماد بین المللی خود را در حوزه امنیت سایبری افزایش دهید و از موسسه EC-Council که یکی از معتبرترین موسسات در این زمینه است، گواهینامه دریافت کنید

شما می توانید فرصت های شغلی و درآمدی بیشتری را به دست آورید و در نقش های مختلفی مانند تحلیلگر امنیتی، تستر نفوذ، مشاور امنیتی و … مشغول به کار شوید

CHFI چیست؟

. CHFI مخفف Computer Hacking Forensic Investigator است. یعنی یک کارشناس تحقیقات جرم شناسی رایانه ای. این مدرک نشان می دهد که شخصی مهارت های لازم برای تجزیه و تحلیل داده های دیجیتال و استخراج مدارک معتبر از حملات سایبری را دارد. کارشناس تحقیقات جرم شناسی رایانه ای از ابزارها و تکنیک های جرم شناسی سایبری استفاده می کند تا علت، زمان، مکان، روش و مجرم حملات سایبری را شناسایی و گزارش کند. این کار به کمک مقابله با جرائم سایبری، مجازات مجرمان، جبران خسارت و پیشگیری از حملات آینده می کند

جرائم سایبری حوزه اجتماعی در جمهوری اسلامی ایران روند رو به رشدی دارند و سالانه خسارت های مادی و معنوی کلانی را به کشور و مردم تحمیل می کنند. با توجه به گستره وقوع این جرائم در ابعاد ملی و تأثیرپذیری فضای سایبر از عوامل داخلی و عوامل محیطی، مبارزه با آن نیز مستلزم اجرای راهبردهای کلان و فراگیر در سطح ملی است. برای این منظور، نیاز به افرادی داریم که بتوانند به عنوان یک کارشناس تحقیقات جرم شناسی رایانه ای، داده های دیجیتال را با استفاده از فن آوری های نوین جرم شناسی سایبری آنالیز کنند و مدارک قابل استناد را ارائه دهند.

داشتن مدرک CHFI یکی از بهترین راه ها برای اثبات توانایی و تخصص در زمینه تحقیقات جرم شناسی رایانه ای است. این مدرک توسط موسسه EC-Council که یکی از معتبرترین موسسات در حوزه امنیت سایبری است، ارائه می شود. برای دریافت این مدرک، باید یک دوره آموزشی را گذرانده و یک آزمون عملی و تئوری را با موفقیت پشت سر بگذارید. این دوره و آزمون شامل مباحث و مهارت های مختلفی در زمینه تحقیقات جرم شناسی رایانه ای هستند. برخی از این مباحث عبارتند از:

 • جرم شناسی سایبری در جهان امروز
 • فرآیند تحقیقات جرم شناسی سایبری
 • شناخت دیسک سخت و فایل سیستم
 • جرم شناسی سیستم عامل
 • خنثی کردن تکنیک های ضد جرم شناسی
 • دریافت و تکثیر داده ها
 • جرم شناسی شبکه
 • بررسی حملات وب
 • جرم شناسی دیتابیس
 • جرم شناسی ابری
 • جرم شناسی بدافزارها
 • بررسی جرائم مربوط به ایمیل
 • جرم شناسی موبایل
 • بررسی گزارشات

داشتن مدرک CHFI می تواند برای شما فرصت های شغلی و درآمدی بسیار خوبی ایجاد کند. با این مدرک، شما می توانید به عنوان یک کارشناس تحقیقات جرم شناسی رایانه ای، مأمور نیروی انتظامی، پرسنل نظامی، متخصص امنیت حوزه تجارت الکترونیک، آژانس های دولتی، کارشناسان بانکداری و بیمه و مدیران حوزه شبکه، مشغول به کار شوید. همچنین می توانید به عنوان یک مدرس یا مشاور در زمینه تحقیقات جرم شناسی رایانه ای فعالیت کنید.

دوره تشخیص جرم سایبری (CHFI) را اینجا ببینید

دوره تشخیص جرم سایبری (CHFI) را اینجا ببینیدمجله خبری آی تی و دیجیتال-105.jpg 1427w, https://techrato.com/wp-content/uploads/2024/02/مجله خبری آی تی و دیجیتال-105-331×200.jpg 331w, https://techrato.com/wp-content/uploads/2024/02/مجله خبری آی تی و دیجیتال-105-1200×725.jpg 1200w, https://techrato.com/wp-content/uploads/2024/02/مجله خبری آی تی و دیجیتال-105-768×464.jpg 768w” data-lazy- src=”https://itodigi.com/wp-content/uploads/2024/02/1709031623_15_مهارت-های-مورد-نیاز-برای-امنیت-اطلاعات.jpg”>

نتیجه گیری

برای یادگیری امنیت اطلاعات دوره های متنوعی را معرفی کردیم که گذراندن هر کدام از آنها باعث می شود که به یک فرد خبره در زمینه امنیت اطلاعات و جرم یابی سایبری شوید. وب سایت توسینسو با به کارگیری اساتید مجرب و متخصص سعی کرده است که بهترین آموزش ها را برای یادگیری مفاهیم امنیت اطلاعات و هک قانونمند ارائه دهد. برای مشاهده سایر دوره های امنیت اطلاعات به بخش دوره های آموزشی توسینسو مراجعه کنید.

/

پایان رپورتاژ

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید