0

اجرای آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیکی طی هفته جاری

اجرای آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیکی طی هفته جاری


اجرای آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیکی از هفته آینده آغاز می‌شود و در نتیجه احتمال دارد ماه آینده به جای واریز یارانه نقدی، طرح کالابرگ الکترونیکی اجرا شود.

اجرای آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیکی در برخی از استان‌های جنوبی کشور به صورت آزمایشی انجام خواهد شد. این طرح قرار بود در شهریورماه اجرایی شود و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، پیشنهاد رسمی خود را برای طرح کالابرگ الکترونیکی به ستاد هماهنگی اقتصادی دولت ارائه کند. با این حال روز گذشته وزیر اقتصاد از اجرایی شدن این طرح در برخی استان‌ها خبر داد.

مهاجرت به انگلستان و پرتغال

بیشتر بخوانید: مشمولان جدید یارانه مشخص شدند؛ فهرست دقیق یارانه بگیران

اجرای آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیکی

در شرایطی وزیر امور اقتصادی و دارایی، سید احسان خاندوزی، خبر از اجرای آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیکی تا یک ماه آینده در یکی از استان‌های جنوبی کشور می‌دهد که هشت ماه از تصویب طرح کالابرگ الکترونیکی در مجلس می‌گذرد و قرار بود در شهریورماه امسال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، پیشنهاد رسمی خود را برای طرح کالابرگ الکترونیکی به ستاد هماهنگی اقتصادی دولت ارائه کند.

با حذف ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی، در اسفند ۱۴۰۰ طرح کالابرگ الکترونیکی به‌‌ عنوان قانونی برای «مردمی‌سازی یارانه‌ها» در مجلس به تصویب رسید و وزارت رفاه بعد از مدتی مامور اجرای این طرح از سمت ستاد اقتصادی دولت شد و قرار شد این وزارتخانه تا شهریورماه امسال پیشنهاد رسمی خود را برای اجرای این طرح به دولت ارائه کند. اما با گذشت شهریور و عدم ارائه پیشنهاد رسمی وزارت رفاه برای طرح کالابرگ الکترونیکی خاندوزی به‌ عنوان سخنگوی اقتصادی دولت از اجرای آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیکی در همین هفته خبر داد. البته گمان می‌رود اجرای آزمایشی این طرح ارتباط مستقیمی با موعد بررسی لایحه بودجه کل کشور در مجلس و همچنین ضرب‌الاجل سه‌هفته‌ای مجلس به دولت برای اجرای طرح کالابرگ داشته باشد.

با این حال، روز گذشته (اول آذرماه ۱۴۰۱) خاندوزی در نشست خبری هفتگی خود، برخلاف اظهارات یکی از اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس که علت اجرایی نشدن طرح کالابرگ الکترونیکی را نبود منابع مالی عنوان کرده بود، گفت:

مساله طرح کالابرگ الکترونیکی اساساً مشکلی در تامین مالی ندارد. فقط با توجه به اینکه نظام پرداخت رایانه‌ها را برای جمعیت زیادی از مردم کشور متاثر می‌کند لازم بود دولت در رابطه با مطمئن بودن زیرساخت فنی- که وقتی مردم عزیز ما مراجعه می‌کنند هیچ مشکلی در تامین کالا و خریدهاشان پیش نیاید- اطمینان حاصل کنند.

اجرای آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیکی 

خاندوزی درباره علت تاخیر در اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی و روند اجرای آزمایشی آن توضیح داد: «تغییر مدیریت در وزارت کار، رفاه و تعاون اجتماعی بهره‌برداری این پروژه را قدری به تاخیر انداخت. اما امروز که با هم صحبت می‌کنیم با توجه به جلسه‌ای که اخیراً در ستاد اقتصادی دولت برگزار شد. وزارت رفاه وعده داده نه تنها مراحل قبلی بلکه اجرای آزمایشی در یکی از استان‌های جنوبی کشور را در همین هفته جاری شروع خواهد کرد.» وزیر اقتصاد اضافه کرد:

به محض اینکه [این طرح] به طور آزمایشی برای مردم کل استان پیاده شود ما ان‌شاءالله می‌توانیم از ماه‌های بعد در کل کشور این طرح را اجرا کنیم.

او همچنین درباره مساله تامین مالی کالابرگ الکترونیکی تاکید کرد: «هیچ مشکلی از نظر تامین منابع ندارد چون اساساً مبتنی بر همان نظام تامین درآمد که کل پرداخت‌های رایانه‌ای صورت می‌گیرد [انجام می‌شود] و مانع تامین بودجه نداریم.» او در آخر اجرای آزمایشی این طرح را یک‌ماهه برآورد کرد و گفت:

بعد از یک ماه این طرح برای دیگر استان‌ها آماده می‌شود.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره اجرای آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیکی چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با مجله خبری آی تی و دیجیتال در میان بگذارید و اخبار فناوری را با ما دنبال کنید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *